четвъртък, 24 декември 2009 г.

Заиграването с хомосексуалността е евтин популизъм !

Доц. д-р Румен Бостанджиев:

Заиграването с хомосексуалността е евтин популизъм !

Веселка ВЕНКОВА

Декември 2009

Историята е пълна с доказателства за блестяща политическа кариера на хора с нетипична ориентация, казва специалистът !

Доц. д-р Румен Бостанджиев е водещ специалист у нас в областта на сексуалната медицина и психотерапията при сексуални проблеми. Специализирал е сексология в Холандия и Белгия през 1993 г. и е завършил Първата международна академия по сексуална медицина в Оксфорд, Лисабон и Рим (2007-2008). Лицензиран индивидуален и фамилен психотерапевт с квалификация по програма на Американската психологична асоциация в областта на личностно-центрирания подход и програма по психодрама на Морено института в гр. Юберлинген, Германия. Има 26-годишен сексологичен терапевтичен опит в единствения у нас Сектор по сексология към Медицинската академия в София, а след закриването му през 1999 г. - в създадения от него частен сексологичен институт "Интеракт".

- Обидно ли е да си сексуално различен, д-р Бостанджиев?
- Сексуалната ориентация не е нещо, което човек избира. Поради тази причина няма как наличието на нетипична сексуална ориентация да бъде морално интерпретирано. До момента няма научни доказателства в подкрепа на тезата, че хората с хомосексуална ориентация са по-лоши или по-добри от тези с хетеросексуална ориентация. От това следва, че сексуалното различие не би следвало да се използва за оскърбление на някого.
В ежедневното битово съзнание обаче съществува нагласата върху хората с хомосексуална ориентация да се проектират какви ли не негативни качества и те да бъдат обвинявани за всички неблагополучия в обществото. Това е примитивна групова реакция, която стереотипно отвежда възникващите негативни групови емоции върху различния, който е малцинство. Така, без много да мислим, решаваме, че "черната овца" е причина за всички злини и наивно вярваме, че като я принесем в жертва и станем еднакви, ще се освободим от злото. В този контекст следва да се разбира и готовността на някои хора у нас да използват обвиненията в хомосексуалност като елемент от опитите им да обидят или злепоставят някого.
- Защо тогава българските политици се обиждат на сексуална ориентация/принадлежност?
- Обиждането на сексуална ориентация трайно се очертава като стил на поведение при някои представители на определена политическа сила у нас. Представителите на тази партия навярно се стремят да спечелят симпатизанти сред най-примитивните и лумпенизирани слоеве на обществото, за които "педерастите" са виновни за всичките ни беди. По познатия от преди десетилетия маниер във всеки неудобен да се привижда "враг на народа", днес ни се внушава, че хомосексуалните са основната заплаха за демокрацията и просперитета на нацията. Доказателства в случая не са необходими, тъй като тази хипотеза се приема за валидна по подразбиране.
- Наличието на хомосексуални народни представители доближава ли според вас качеството на работата в Народното събрание до Римския сенат?
- Сексуалната ориентация на народния представител по никакъв начин не би следвало да се свързва с функциите му в парламента. Предпочитанията му спрямо сексуалните партньори засягат единствено личния му живот и нямат нищо общо с личностните му особености. Тезата, че хомосексуалните били по-зависими в сравнение с хетеросексуалните, не почива на никакви реални факти.
- Сексуалната ориентация влияе ли върху поведението и решенията на държавниците?
- Сексуалната ориентация влияе единствено върху избора на сексуален партньор. Няма логично основание да приемем, че лица с хомосексуална ориентация не биха били добри политици. Нещо повече - историята е пълна с доказателства за блестяща политическа кариера на хора с нетипична ориентация. Днес, когато Световната здравна организация отдавна е изключила хомосексуалността от списъка на болестите, а в повечето цивилизовани страни, към които спада и България, съществуват закони за защита срещу дискриминация на хората с различна сексуална ориентация, заиграването с темата хомосексуалност е проява на най-долнопробен популизъм.
- Само на Балканите ли обладаването е срамен и обиден акт и дали се обяснява единствено с исторически обстоятелства?
- В много култури обладаването в символно отношение може да се приеме и като акт на силово надмощие и подчиняване. Обикновено доминиращата страна е мъжът, а подчинената - жената. В този смисъл ритуалните контакти между мъже в затворени общности най-често имат смисъл на демонстриране и надмощие. В съвременната лексика обаче може да чуем изрази, в които и жени се възприемат като победителки в схватката върху "белия тепих", ако в резултат от нея са получили очакваните облаги.
- Сексуалната култура на нашите политици различна ли е от тази на обикновения българин?
- Спекулациите с хомосексуалната тематика са не просто израз на невежеството в тази област, демонстрирано от определени политици. Това е реверанс към една немалка част от населението, което е хомофобно настроено. В случая обаче става въпрос не просто за ниска сексуална култура, а за очевидно дискриминиращи изказвания, които не би следвало да се толерират, особено в парламента.
- Как повлияха последните две десетилетия върху психическото и сексуалното здраве на нашенеца?
- "Нашенецът" е твърде разнолика категория, за да я коментираме еднозначно. За част от българското население годините на прехода дадоха шанс за проява на предприемачески дух и инициатива, които в повечето случаи доведоха до подобряване на живота, включително и на интимния. Немалка част от българите обаче и до ден днешен предпочитат да са в жертвената позиция и да оправдават собствените си неблагополучия с действията на управниците. Психичното и сексуалното здраве на човека зависят най-вече от избора на жизнена позиция. Проактивната позиция е далеч по-здравословна от заучената безпомощност.
- Българинът все още ли смята, че сексуалната изява трябва да е "публична", иначе за какво ще "хаби" сили?
- Винаги е имало и ще има хора, за които е важно не какво си направил, а с какво си се похвалил. Жалко е, ако тези хора дават тон в обществото.
- Кризата отразява ли се и как върху сексуалните взаимоотношения в една средно статистическа двойка?
- Кризата в много двойки създава изпитания, тъй като е свързана с безработица, намаляване на доходите и необходимост от вземане на нови решения. Двойките, които успяват да действат като екип, проявяват разбиране, подкрепа и креативност, обикновено успяват да обогатят отношенията си именно в такива моменти на изпитания. Понякога за това е необходима и професионална подкрепа.
- Българинът търси ли сексолог за проблемите си в леглото?
- Днес всеки интелигентен българин, който има проблем в сексуалната изява или в интимните отношения, би могъл да влезе в интернет, да получи интересуващата го информация и да се насочи към адекватна професионална помощ.
- Многото свободни дни в празничния календар използват ли се пълноценно за сексуално общуване?
- Свободните празнични дни са реална възможност да прекараме повече време с любимите си хора в приятна обстановка. Дали ще се възползваме от този шанс зависи единствено от нас.

Space4men

Няма коментари:

Публикуване на коментар

space4men@gmail.com